Mierzeja Helska sama w sobie jest jednym z najciekawszych miejsc w Polsce i na pewno warto tam się udać, najlepiej korzystając z transportu kolejowego. Swoista piaszczysta „kosa” wychodzi w morze, ma swój specyficzny klimat i wiele ciekawych atrakcji, zarówno przyrodniczych, jak i historycznych. Sprawdzamy co zobaczyć na Helu.

Przyroda Półwyspu Helskiego

Ze względu na unikalną rzeźbę terenu, ukształtowaną w dużej mierze w wydmy z piasku Hel zamieszkuje unikalna fauna i swoista flora. Mamy pod tym kątem kilka atrakcji, które warto odwiedzić. Aby zobaczyć piękną panoramę morza i półwyspu, można wejść na czynną Latarnię morską na Helu. Widok z niej jest naprawdę piękny. Półwysep można zwiedzać także na rowerze, korzystając z sieci tras rowerowych.

Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy

Obejmuje ekosystemy wrzosowisk, muraw i roślinności wydmowej. Przygotowano tu ścieżkę edukacyjną Helskie Wydmy, która prezentuje rośliny zagrożone, szczególnie cenne przyrodniczo czy też występujące tylko w kilku miejscach na świecie grzyby naporostowe.

Fokarium na Helu

Punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Mierzei. Placówka ta ma za zadnie odtworzyć i utrzymać kolonie fok szarych – urokliwych zwierząt, które są pod ochroną. Ciekawostką jest foka Krystyna. A właściwie była – opis życia tej foki żyjącej w fokarium na Helu przez 3 lata jest bardzo ciekawy i służy lepszemu poznaniu tych wyjątkowych stworzeń. Krysia była uciekinierką, znaną i kochaną przez mieszkańców Helu. Lubiła zwiedzać okolice. 

Zatoka Pucka

Przyciąga swoją niekwestionowaną urodą, ciepłą wodą i miłą płycizną, która pozwala wędrować, ale też uprawiać sporty wodne. To jedno z ulubionych miejsc fanów kitesurfigu i windsurfingu.

Historyczne atrakcje Półwyspu

Hel jest miejscem strategicznym dla obrony Polski. Nic więc dziwnego, że pełno na nim miejsc, które nawiązują między innymi do 2 wojny światowej. Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić, jest Muzeum Rybołówstwa. Znajduje się ono we wnętrzach byłego kościoła ewangelickiego, co samo w sobie jest interesujące. Zebrano tu przedmioty i opowieści dotyczące historii Helu, tradycji rybołówstwa i szkutnictwa Kaszubów. Można obejrzeć między innymi zabytkowe łodzie, narzędzia rybackie i malarstwo marynistyczne.

Historyczne atrakcje Półwyspu Helskiego:

  • Ośrodek oporu Jastarnia – zespół fortyfikacji ze schronami różnych typów. Przygotowano tu ścieżkę dydaktyczną z okopami, atrapami przeszkód przeciwpancernych i przeciwpiechotnych;
  • Bateria artylerii nr 31 (XXXI) im. Heliodora Laskowskiego – ustawiona na cyplu, stąd też nazywana baterią cyplową. Brała udział w kampanii wrześniowej;
  • Muzeum obrony wybrzeża – zbiera zabytki militarne, wraz ze stałą wystawą pamięci kapitana Karola Olgierda Borchardta, przedstawiającą jego mieszkanie nazwane Siódmym niebem. Znajduje się tu też skansen militarny, prezentujący broń, a także zaplecze wojenne, czyli kuchnię polową. Po skansenie wozi odwiedzających kolejka wąskotorowa, co stanowi dodatkową atrakcję. 

Jak widać, Półwysep Helski ma sporo do zaoferowania: https://polregio.pl/pl/zmysl-podrozowania/polwysep-helski-idealne-miejsce-dla-niej-i-dla-niego/. Atrakcje Helu dotyczą jego przyrody, historii i tradycji. Warto się tam wybrać, aby poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *