Skarby od wieków budziły fascynację wśród ludzi. Także i dziś poszukiwania różnego rodzaju skarbów stają się pasją, a niekiedy i sposobem na życie wielu osób. To świetna przygoda, łącząca aktywność fizyczną na świeżym powietrzu ze zdobywaniem sporej wiedzy historycznej. Dlaczego podczas poszukiwań przydaje się wykrywacz metali?

Przed wyruszeniem na poszukiwania skarbów

Poszukiwanie skarbów daje mnóstwo satysfakcji. Ale zanim przyszły poszukiwacz wybierze się w teren, powinien poznać najważniejsze zasady, które obowiązują w miejscu poszukiwań.

W Polsce poszukiwania są dozwolone jedynie wtedy, gdy jest na to zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Aby ją zdobyć, należy złożyć wniosek oraz wnieść opłatę skarbową. We wniosku, oprócz danych poszukiwaczy, należy wskazać teren i termin badań, uzasadnienie poszukiwań oraz mieć zgodę właściciela terenu.
Podjęcie poszukiwań zabytków bez zezwolenia grozi grzywną, a nawet więzieniem. Dobrym pomysłem na rozpoczęcie działalności poszukiwawczej jest wstąpienie do jednego z licznych klubów poszukiwaczy.

Co warto wiedzieć o wykrywaczu metali?

Wykrywacz metali działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Dzięki temu jest w stanie wykryć metalowe przedmioty, które są zakopane w ziemi. Falę elektromagnetyczną wysyła i odbiera specjalna cewka, która jest jednym z elementów detektora. W jego skład wchodzi także panel sterowania, zasilanie oraz specjalne ramię, na którym są umieszczone powyższe elementy.

Rozróżnia się trzy podstawowe typy detektorów – dudnieniowe, impulsowe i ze zbalansowaną cewka (dyskryminacyjne, pozwalające na rozróżnienie rodzaju metalu).

Zasięg wykrywacza zależy m.in. od wielkości cewki i mineralizacji gruntu. Przyjmuje się, że drobne przedmioty można wykryć na głębokości do 25 cm, a duże nawet na 1,5 m.

Jaki wykrywacz metali wybrać na początek?

Dla początkującego poszukiwacza skarbów najlepszy będzie prosty wykrywacz o podstawowych funkcjach. Dzięki prostej obsłudze łatwiej z niego korzystać. Ważna jest też stosunkowo niska cena, co będzie atutem, gdy okaże się, że poszukiwania to jednak nie to.

Pierwszy wykrywacz powinien mieć wodoodporną cewkę. Dobrze, jeśli jest zaopatrzony we wskaźnik, który pokazuje orientacyjnie głębokość, na której znajduje się znaleziony przedmiot.

W miarę nabywania doświadczenia warto poszukać bardziej zaawansowanych modeli. Wiele z nich posiada interesujące funkcje, które ułatwiają poszukiwania. Bardzo przydatny jest też niewielki ręczny wykrywacz, który pozwala precyzyjnie wskazać miejsce obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *