Jeszcze przed pojawieniem się turystyki jako takiej ludzie musieli dużo i długo wędrować. Często jako narzędzia pomocnicze podczas podróży wykorzystywano różne kije i tyczki. Z czasem kije i tyczki przekształciły się w kije trekkingowe.

Użycie takiego przedmiotu znacznie odciąża pas barkowy i służy jako dodatkowy punkt podparcia na trudnych odcinkach szlaku. Gdy aluminium zaczęto produkować na skalę masową, wędrowcy zaczęli używać kijów trekkingowych jako narzędzia pomocniczego.

Jednak kijki narciarskie mają istotną wadę dla turysty: ich stała długość. Kijki narciarskie nie mogą się składać i zmieniać swojej długości, co utrudnia ich przenoszenie i pokonywanie trudnego terenu. Wielu wędrowców uciekało się do różnych sztuczek i przerabiało kije narciarskie na składane kije. Obecnie jednak nie ma takiej potrzeby. Rynek turystyczny jest pełen różnych rodzajów kijów trekkingowych na każdą trasę i podróż.

Czym są kijki trekkingowe i do czego służą?

Obecnie kij trekkingowy to kij składany, który dzięki mechanizmowi składania może zmieniać swoją długość, wyposażony w ostrą końcówkę i uchwyt z regulowanym pokrętłem. Widok turysty idącego z kijkami trekkingowymi bez śniegu czy nart nikogo już nie dziwi, ale nadal wielu turystów nie uważa używania kijków trekkingowych za konieczność.

Do czego przydają się kijki trekkingowe na szlaku górskim?

Kijki trekkingowe pomagają rozłożyć ciężar nawet na prostych trasach. Główną zaletą jest równomierne rozłożenie obciążenia na mięśnie obręczy barkowej i zmniejszenie obciążenia mięśni nóg.

Dzięki kijkom znacznie zmniejsza się obciążenie kolan, bioder i kręgosłupa. Używając kijków trekkingowych, można poczuć, o ile łatwiejsze jest noszenie plecaka. Na trudnych szlakach i w trudnym terenie, oprócz wyżej wymienionych zalet, kije trekkingowe pomagają utrzymać równowagę i zapewniają dodatkowe wsparcie.

Kije trekkingowe mogą być także używane jako podpora przy rozkładaniu namiotu lub jako dodatkowe podparcie namiotu, a w nagłych wypadkach jako podstawa noszy. Kijki trekkingowe służą do sondowania terenu, mierzenia głębokości rzek lub bagien, które trzeba przekroczyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *