W naszym kraju coraz częściej doceniamy walory turystyki rowerowej, czy jazdy rowerem dla samego zdrowia. Coraz więcej osób jeździ rowerem. Niestety nie zawsze idzie za tym zmiana w przepisach i dla przykładu w naszym kraju z pewnych względów nie wprowadzono obowiązkowego posiadania kasku na rowerze. Wiele osób uważa, że słusznie, inne mówią coś zupełnie innego. Sprawdźmy, czy warto zakładać kaski na rower, a jeśli tak to dlaczego?

Czy kask na rowerze poprawia nasze bezpieczeństwo?

Zaczniemy od rzeczy, z którą trudno jest polemizować, a mianowicie z tą, że osoby zakładające kaski na rower https://www.krakowsport.pl/pol_m_Rowery_Kaski-673.html są zdecydowanie bardziej bezpieczne. Temat ten jest to zbadany fakt, przeprowadzono wiele testów zderzeniowych, a sama statystyka wypadków pokazuje, że osoby, które jeździły w kasku podczas wypadku, rzadziej doznają ciężkich urazów głowy, paraliżu, czy nawet śmierci. Są to twarde dane i trudno z nimi polemizować, są natomiast osoby, które polemizują pod innym kątem.

Polemika osób, które nie chcą obowiązku zakładania kasku na rower?

W naszym kraju jest dość sporo osób, które nie chcą, aby kaski na rower były obowiązkowe. Są to często osoby, które na co dzień stosują kask, ale nie są fanami wprowadzania odpowiednich przepisów. Według tych osób, kaski na rower chronią tylko osobę, która kask zakłada i w związku z tym, jest to decyzja indywidualna. Jest w tym trochę logiki, ale idąc tym tropem, powinniśmy znieść obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa, a raczej się na to nie zanosi.

Zakładać kaski na rowery czy nie?

Ostatecznie warto podsumować te informacje. Niezależnie od tego, czy prawo zmusza nas, czy też nie do zakładania kasków podczas jazdy rowerem, lepiej jest taki kask mieć. Szczególnie dotyczy to małych dzieci, czy osób małoletnich, które są oficjalnie pod opieką dorosłych i według prawa, założenie kasku lub nie, to nie jest ich decyzja indywidualna, tylko odpowiedzialność za to, spada na opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *