komunikaty radiowe

Bezpieczeństwo na morzu to podstawowa rzecz. Gdy udajemy się na wyprawę morską, ważne jest, żeby zabrać ze sobą coś, co pomoże poinformować innych o naszym wypadku lub awarii. Trzeba wiedzieć także, jak się zachować w sytuacji niebezpieczeństwa.

Jak wszcząć alarm na morzu?

komunikaty radiowe

Najbardziej popularnym wśród sygnałów jest distress alarm. To rodzaj wezwania na pomoc. Distress alert można wykonać kilkoma metodami. Gdy jesteśmy w potrzebie, możemy użyć fal radiowych do nadania sygnału. Innym sposobem jest zastosowanie dźwięku, który będzie słyszalny z daleka. Jeszcze inną metodą jest nadawanie sygnałów distress za pomocą światła. Np. odpalenie flary.

Jak dogadać się przez radio?

Gdy jesteśmy w potrzebie na morzu, często potrafimy tracić rozum. Otacza nas panika. Nie wiemy co mamy robić, żeby przetrwać. Wtedy pomocne mogą być komunikaty radiowe. Nie zawsze jednak potrafimy normalnie rozmawiać, gdy jesteśmy w stresie. Albo, gdy radio przerywa, bo jest słaba łączność. Wtedy należy używać alfabetu radiowego. Od tego systemu zależy bezpieczeństwo żeglugi. Podczas przerywanej np. przez warunki pogodowe lub dużą odległość komunikacji radiowej trzeba stosować literowanie. Międzynarodowy alfabet radiowy charakteryzuje się tym, że każda litera ma przypisane słowo zaczynające się na daną literę np. A jak alfa lub B jak beta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *