Zdecydowana większość przyszłych narciarzy skupia się przede wszystkim na doborze właściwych nart, kasku i oczywiście stroju, czyli – mówiąc potocznie – kombinezonu. Problem w tym, że większość z nich nie zastanawia się nad wyborem konkretnych kijków do nart. Wręcz przeciwnie – traktuje się je nawet po macoszemu.

Dlaczego kijki do nart są ważne?

Z punktu widzenia narciarza, kijki są niezwykle istotne. To one w trakcie jazdy są swoistym podparciem, dzięki któremu narciarz utrzymuje równowagę na stoku. Co więcej, dzięki nim narciarz może sprawnie poruszać się po stoku. Kije narciarskie doskonale sprawdzają się zarówno w sypkim, jak i w litym śniegu, aczkolwiek – żeby tak się stało – muszą one być odpowiednio zaprojektowane i dobrane. W przeciwnym razie, taka „przygoda” z narciarstwem szybko się skończy.

Prosty i krzywy, czyli rodzaje kijków narciarskich

W sklepach z artykułami narciarskimi można spotkać zarówno krzywe, jak i proste kije narciarskie. Modele o konstrukcji prostej sprawdzą się w trakcie klasycznych zjazdów ze stoku, zapewniając narciarzowi maksimum dynamiki w trakcie ograniczonego manewrowania. Z kolei kijki zakrzywione (czyli mówiąc inaczej kije racingowe), doskonale sprawdzą się podczas bardziej wymagających manewrów. Mowa tu oczywiście o takich dyscyplinach jak slalom gigant, narciarstwo szybkie, czy też – popularny w ostatnich latach – tzw. „zjazd”. W przypadku uprawiania takich dyscyplin liczy się przede wszystkim niski opór powietrza, a krzywe kijki narciarskie jak najbardziej go zapewniają.

ABC tworzyw, czyli idealny materiał na kilki

Odpowiednie kijki powinny być przede wszystkim lekkie i sprężyste. Co więcej, muszą być one również bardzo wytrzymałe, gdyż to one przejmują znaczną część masy narciarza, wraz z działającymi na niego przeciążeniami. Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej aluminium, które wyróżnia się niewielką masą, ale też dużą wytrzymałością i odpornością na działanie wilgoci. Alternatywą dla modeli aluminiowych, są kijki wykonane z włókna węglowego. Są one jednak przeznaczone dla bardziej profesjonalnych narciarzy, oferując (niejako przy okazji) znacznie niższy ciężar i lepszą dynamikę jazdy.

Grot i talerzyk – istota każdego kijka

Zdecydowana większość kijków narciarskich wyposażona jest w specjalny, stalowy grot, który doskonale wbija się nawet w bardzo twardy i zmrożony śnieg. Przy doborze kijków warto też zwrócić uwagę na ich talerzyk, czyli płaszczyznę znajdującą się tuż nad grotem. Jeśli będzie ona stosunkowo duża, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że kijki do nart nie będą zapadać się zbyt głęboko w śniegu. Co ważne, oprócz tych dwóch czynników warto też zwrócić uwagę na długość kijka, przy czym warto tutaj skorzystać z rad doświadczonych narciarzy, którzy stosują sprawdzone od lat metody.

Jak sprawdzić optymalną długość kijka?

Chcąc odpowiednio dobrać kijki narciarskie pod względem długości, należy odwrócić je talerzem do góry, a następnie oprzeć rączką od ziemię i chwycić tuż pod talerzykiem. Dzięki tej prostej metodzie, można uzyskać ten sam efekt, jak przy normalnym wbiciu kijka w śnieg. Jeśli w tej sytuacji kąt zawarty między ramieniem a przedramieniem jest kątem prostym (90 stopni), to testowany kijek jak najbardziej sprawdzi się w przypadku konkretnego narciarza.

Podsumowując, dobór optymalnego kijka narciarskiego to połączenie sprytu, doświadczenia, umiejętności, ale i odpowiednio dużej wiedzy na temat kijków narciarskich i sposobu ich funkcjonowania. Tak szczegółowy dobór pozwoli narciarzowi w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje stok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *