Żeglarstwo jest jedną z popularnych form wypoczynku na całym świecie. Niesamowicie przyjemne jest poczucie fal, morza i bryzy morskiej. Jednak, by móc samodzielnie pływać po wodach różnego typu lub samemu organizować rejsy jachtem dla siebie bądź znajomych, należy najpierw posiadać odpowiednie uprawnienia i umiejętności. Jednym z nich jest obsługa urządzeń radiowych bliskiego zasięgu, czyli SRC, który udokumentowany jest odpowiednim certyfikatem.

Jak uzyskać certyfikat SRC?

Uzyskanie takiego dokumentu nie jest szczególnie trudne i jest możliwe już po ukończeniu 15-go roku życia. Certyfikat SRC wydawany jest przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, który najpierw przeprowadza dla kandydatów egzamin SRC. Egzamin ten składa się z części teoretycznej i praktycznej i obejmuje zagadnienia z ogólnej znajomości działania oraz umiejętności obsługi podsystemów radiowych, stosowanych na obszarze morza A1. Ponadto weryfikowana jest znajomość procedur radiokomunikacyjnych dotyczących bezpieczeństwa życia na morzu, czy też znajomość przepisów dotyczących łączności radiotelefonicznej.

Kto może przystąpić do egzaminu SRC?

Do egzaminu może przystąpić każdy, kto ukończył wcześniej kurs obsługi urządzeń radiowych i uzyskał specjalne zaświadczenie w tym zakresie. Ponadto wymagane jest ukończenie 15-go roku życia oraz podstawowa znajomość specjalistycznych zwrotów z języka angielskiego.

A zatem, certyfikat SRC jest niezwykle przydatnym dokumentem dla miłośników żeglarstwa na całym świecie, wobec czego warto takie uprawnienia uzyskać, by móc żeglować na wodach całego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *