Kijki do trekkingu kojarzą się z kijkami używanymi do nordic walkingu. Różnice między nimi są jednak znaczne, ponieważ kijki trekkingowe przeznaczone są do pieszych wędrówek, w których mają gwarantować dodatkowe podparcie, a nie wymuszenie określonego ruchu, jak w kijkach do nordic walkingu.

Kijki trekkingowe – do czego służą?

Podczas pieszych wędrówek stawy kolanowe są najbardziej obciążonym elementem układu kostnego. Wyposażenie plecaka może ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów, a trasy zazwyczaj nie przebiegają po równym terenie.

Umiejętne chodzenie z kijkami do trekkingu naturalnie odciąża wszystkie stawy, nie tylko kolanowe. Część obciążenia w czasie stawiania kolejnych kroków jest przenoszona na dodatkowe punkty podparcia.

Dużą zaletą wynikającą z używania kijów trekingowych jest możliwość podparcia, w czasie wędrówek po śliskim i nierównym terenie istnieje duże ryzyko upadku zwłaszcza w czasie deszczu, gdy podłożem są śliskie kamienie. Używanie  kijków trekingowych w takich okolicznościach, będąc dodatkowym punktem podparcia, znacznie zmniejsza ryzyko wypadku.

Kije do trekingu – materiał z jakiego są wykonane

Najpopularniejszym materiałem do produkcji kijków trekingowych jest aluminium. Innym materiałem, który też jest często stosowany do ich wytwarzania, jest włókno węglowe, wykonane z niego kijki są wyjątkowo lekkie i wytrzymałe.

Należy też zwrócić uwagę na uchwyty, ponieważ wykonane z plastiku mogą powodować odciski na dłoniach. Bardzo dobrym rozwiązaniem są ergonomicznie wyprofilowane uchwyty wykonane z naturalnego korka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *