Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że żywność liofilizowaną stworzono z myślą o kosmonautach, z czasem jednak stała się jednym z nieodłącznych elementów wysokogórskich wypraw. Jedzenie jest bowiem w stanie zachować nie tylko i wyłącznie kształt i smak, ale również wartości odżywcze przy jednoczesnym maksymalnym możliwym zmniejszeniu wagi. Koniecznie trzeba także zaznaczyć, że żywność może być przechowywana nawet latami.

Czym dokładnie są liofilizaty?

Należy mieć świadomość, że liofilizacja jest procesem odwadniania substancji przez ich zamrożenie (- 50°C), a następnie sublimacji powstałych kryształków lodu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że lód w próżni przechodzi bezpośrednio w parę, następuje zatem bardzo szybkie, a także kontrolowane wymrażanie wody. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że ostatnim etapem omawianego procesu jest dosuszanie, które ma miejsce w temperaturze od 40 do 50°C, umożliwia bowiem na uzyskanie gotowego wyrobu charakteryzującego się wilgotnością od 1 do 2%. W taki właśnie sposób przygotowywane są zarówno liofilizaty, jak i produkty, które są z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Zdecydowanie najczęściej wymienianym atutem liofilizatów jest fakt, że w około 90% są w stanie zachować nie tylko i wyłącznie smak, kształt, aromaty potrawy czy barwę, ale również składniki odżywcze i witaminy. Cenione są zatem szczególnie przede wszystkim przez himalaistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *