Narty skiturowe, są coraz to częściej komentowanym tematem w środowisku osób, bardziej lub mniej związanych z narciarstwem zarówno zjazdowym, jak i biegowym. Mamy oczywiście zwolenników nart skiturowych, przeciwników oraz osób, które nie mają w ich temacie wyrobionego zdania. Warto na samym początku powiedzieć sobie o tym, że wbrew opiniom niektórych osób, narty skiturowe nie są wymysłem projektantów, który ma za zadanie z ludzi wyciągnąć ekstra pieniądze.

Mają one swoje unikatowe parametry o przeznaczenie, a ich standardowa cena jest większa od przeciętnej ceny nart zjazdowych, głównie z tego powodu, że jak do tej pory są one mniej popularne i produkowane są w związku z tym w mniejszej ilości.

Narciarstwo skiturowe

Kiedy poruszamy temat tego, do czego mogą nam się przydać narty skiturowe, to nie sposób jest pominąć faktu, że możemy je stosować do uprawiania narciarstwa skiturowego, czyli sportu, do którego zostały stworzone. Narciarstwo skiturowe polega na pokonywaniu górskiego terenu poza wyznaczonymi szlakami, a w szczególności z dala od wyciągów i narciarskiej infrastruktury. Z tego powodu narty skiturowe różnią się od nart zjazdowych. Oprócz oczywistych różnic, czyli między innymi specjalnej konstrukcji wiązań oraz innych butów, narta jest inaczej zbudowana. Narta skiturowa (Polarsport.pl) jest zdecydowanie lżejsza od zjazdowej oraz zdecydowanie bardziej elastyczna. Spowodowane jest to tym, że na tych nartach zjeżdżamy poza wyciągami i ciężkie narty zbyt męczyłyby narciarza, zwłaszcza na podejściach, a elastyczność sprawdza się w nierównym i często nieubitym śniegu.

Narty skiturowe a turystyka górska

Narty skiturowe mogą być również z powodzeniem wykorzystywane do uprawiania turystyki górskiej w zimie. Wędrówka wyznaczonym szlakiem w zimie wcale nie mysi być łatwa, a prosty szlak latem okazuje się czasem trasą, przez którą jest bardzo ciężko przebrnąć. Narty turowe w tego typu sytuacjach mogą się naprawdę świetnie sprawdzić. Kiedy zastanawiamy się zatem nad zastosowaniem nart skiturowych, nie powinniśmy się ograniczać do typowych koncepcji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *