Górskie wędrówki kojarzą nam się głównie z pięknymi widokami, bliskością natury oraz z odpoczynkiem. To wszystko jest oczywiście prawdą, ponieważ jest to kwintesencja wypoczynku w górach, jednak trzeba również pamiętać o tym, że w górach trzeba być również odpowiednio przygotowanym.

Czasem można znaleźć się w takiej sytuacji, w której brak odpowiedniego ekwipunku może nas sporo kosztować. Warto zatem przyjrzeć się tematowi odpowiedniego wyposażenia. Ponieważ większość początkujących turystów wybiera się w góry latem, będziemy poruszać głównie temat ekwipunku letniego lub całorocznego.

Elektronika

Na samym początku omówimy temat elektroniki, jaką powinniśmy zabrać na wyprawę, co może oczywiście niektórych zdziwić, jednak jest bardzo istotne, głównie dla turystów amatorów. Podstawy to:

  • telefon z GPS oraz aplikacją z mapami terenu, na który wchodzimy,
  • mocny powerbank,
  • mocna latarka (zarówno w kontekście świecenia, jak i pojemności baterii), najlepiej z funkcją nadawania sygnału SOS,

W wielu sytuacjach (także w nocy) możemy poradzić sobie sami, jeśli wiemy, gdzie jesteśmy i widzimy drogę przed sobą.

Osprzęt – karabinek, folia NCR i inne

Do osprzętu dodatkowego zaliczymy na pewno karabinki. Ułatwiają one transport wielu przedmiotów, dzięki temu, że pozwalają nam na podwieszanie ich do plecaka. Pozwalają na naprawę plecaka w improwizowany sposób oraz potrafią być mega funkcjonalne, jeśli posiadamy, choć kawałek liny. Warto zadbać o to, aby chociaż jeden karabinek lub dwa były z atestem. Do innych przedmiotów, jakie warto zadbać, zaliczymy na pewno folię NCR, solidną pelerynę przeciwdeszczową oraz filtr do wody, zapalniczkę oraz solidny scyzoryk.

Ubranie

Ubranie to temat zawsze najszerzej opisywany, dlatego tutaj skupimy się na tym najmniej. Wart na pewno wspomnieć o tym, że w górach nie warto oszczędzać na butach oraz na kurtce przeciwdeszczowej. Dobrze jest zabrać lekką czapkę i rękawiczki nawet latem i zawsze mieć w zanadrzu długie spodnie i ciepłą bluzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *