W ostatnim czasie popularną formą aktywności fizycznej stała się wspinaczka na specjalnie do tego przygotowanych ścianach. Osoby, które lubią ten sport i chcą go regularnie uprawiać, powinny zaopatrzyć się w buty wspinaczkowe. Na rynku dostępnych jest dużo modeli tego rodzaju obuwia, dlatego też przed ostatecznym wyborem warto trochę więcej dowiedzieć się o ich cechach.

Buty do wspinaczki dla początkujących

Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę ze wspinaczką, to na pewno przy zakupie odpowiednich dla siebie butów musicie zwrócić uwagę na pewne ważne kryteria. Podstawą tutaj jest asymetria podeszwy i jej sztywność. Dla początkujących są one zazwyczaj bardziej wygięte i mocniej usztywnione, aby pewniej stawiać stopy.

Buty wspinaczkowe https://dobrenarty.pl/turystyka/buty-wspinaczkowe/ dla osób z większymi umiejętnościami są w swej budowie łagodniejsze i miękkie.

Rodzaj gumy – buty wspinaczka

Ta cecha obuwia do wspinania jest dość ważna i warto ją uwzględnić przy zakupie butów. Na rynku dostępne są buty do wspinaczki z miękkim ogumieniem lub twardym. Rodzaj gumy wpływa na to, jak czujemy stopnie ściany oraz to jak szybko ulegnie ona wytarciu. Buty wspinaczkowe z twardszym spodem będą służyć nam dłużej, bo są bardziej odporne na ścieranie, jednak wspinanie w nich będzie mniej komfortowe.

Jakie zapięcie jest najlepsze?

Każde z wiązań ma swoje plusy i minusy. Warto zawsze pomyśleć, co dla nas samych jest najwygodniejszą formą zapięcia butów. Do wyboru mamy obuwie wiązane, na rzepy oraz wsuwane baletki. I tak wiązane dają większą precyzję, te na rzepy sprawdzą się na krótkich dystansach, a baletki najsprawniej się zakłada i zdejmuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *