Każdy człowiek uprawiający sport wymagający stabilnego chwytu choć raz doświadczył problemu śliskich rąk. Dotyczy to między innymi wspinaczy, trójboistów, kulturystów, a nawet osób uprawiających pole dance. Taki problem potrafi mocno zirytować i zniechęcić sportowca, a także zwiększa on ryzyko kontuzji. Dobrym rozwiązaniem tego kłopotu jest magnezja. Czym jest i jakie są jej formy?

Czym jest magnezja?

Jest to konkretnie nieorganiczny związek chemiczny zwany hydroksowęglanem magnezu. Z wyglądu jest on bezwonnym, białym lub prawie białym krystalicznym proszkiem. Zadaniem magnezji w sporcie jest zapobieganie ślizganiu się dłoni i palców podczas chwytania. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom bardzo dobrze pochłania wilgoć, jednocześnie poprawiając tarcie i zapobiegając potliwości dłoni. Powoduje ona wrażenie silniejszego chwytu, rozluźnia mięśnie ręki i daje uczucie pewności siebie. Oprócz sportu znajduje ona swoje zastosowanie jako wypełniacz do farb, a także w medycynie.

Formy magnezji.

  • Proszek — bardzo łatwo nakłada się na ręce przez zanurzenie dłoni w woreczku. Jej wadą jest natomiast wysokie pylenie. 
  • Kostka — wygodna w transporcie, po jej rozkruszeniu otrzymujemy proszek. Jednak przed całkowitym rozkruszeniem, jej pylenie nie będzie tak wysokie co w przypadku magnezji w proszku. 
  • Kulka — sprasowany proszek, zamknięty w materiałowej przepuszczającej kulce. Do jej szeregu zalet można z pewnością zaliczyć niskie pylenie i możliwość korzystania przy użyciu jednej ręki. Natomiast wadą w tym przypadku jest to, że nie zapewnia ona tak wydajnego nakładania. 
  • Płyn — nazywany przez niektórych pastą. Jest ona zamknięta w tubce, a swoją konsystencją przypomina krem. Zawiera dodatek alkoholu, który odparowuje po naniesieniu na rękę. W jej składzie znajduje się także kalafonia, która sprawia, że magnezja jest lepka i długo się utrzymuje na skórze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *