Często producenci sprzętów wprowadzają kolekcję skierowane wyłącznie do mężczyzn lub kobiet. Nie zawsze jednak wynika to z rzeczywistych różnic w potrzebach, a jedynie z rezultatów badań marketingowych. W związku z tym pojawia się pytanie, czy narty damskie rzeczywiście różnią się od nart męskich?

Narty dostosowane do płci

Dla części starszych narciarzy może wydawać się zaskakujące, że producenci oferują odrębne modele dla kobiet i mężczyzn. Zaskoczenie wynika m.in. z takiego faktu, że narty zawsze dobierało się do wzrostu. Jest to oczywiście prawda, jednak jak zawsze w rzeczywistości jest nieco bardziej skomplikowana.

Faktem jest, że mężczyźni mają inną budowę ciała niż kobiety. Inne partie mięśni są rozbudowane, a stopy mają inny rozmiar. Nie są to jednak najistotniejsze różnice. Główną przyczyną, dla której stworzono narty damskie, jest inne rozstawienie miednicy u kobiet i mężczyzn, a także inaczej położony środek ciężkości.

Jakie są różnice?

Nie oznacza to jednak, że narty przeznaczone dla pań bardzo różnią się od modeli dla mężczyzn. Są one wykonane z tych samych materiałów oraz tworzone przy wykorzystaniu tych samych technologii. Główna różnica pomiędzy modelami dla mężczyzn i kobiet to taliowanie oraz niewielkie przesunięcie wiązań do przodu.

Kolejną delikatną różnicą jest to, narty dla pań są nieco bardziej miękkie, dzięki czemu skręcanie jest łatwiejsze. Tak więc w przypadku nart istnieją rzeczywiste różnice, a osoba, której zależy na bezpiecznej i komfortowej jeździe, powinna dobrać je zgodnie nie tylko ze wzrostem i doświadczeniem, ale także z płcią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *