Wiedza na temat czekanów jest stosunkowo niewielka. Bierze się to oczywiście z faktu, że jest to sprzęt, który posiada dość mocno wyspecjalizowane przeznaczenie. Jeśli nie jest się wpinaczem albo chociaż miłośnikiem gór, można nawet nie wiedzieć, jak on wygląda. Jeśli jednak chce się kupić czekan z chęci zapewnienia sobie większego bezpieczeństwa, warto wiedzieć, jaki jego rodzaj będzie najlepszy, bo jak się okazuje, są aż dwa rodzaje czekanów.

Czekan turystyczny — charakterystyka

Jeśli ktoś jest początkującą osobom i kupuje swój pierwszy czekan w życiu, zdecydowanie powinien się zdecydować w taki wypadku na model turystyczny. Czym się on charakteryzuje? Jego najważniejszą i najbardziej charakterystyczną cechą jest oczywiście stylisko, które jest bardzo długie, a przy tym idealnie proste. Jest więc zupełnie inne niż w przypadku drogiego modelu, gdzie stylisko jest nieco krótsze, lecz zagięte w bardzo charakterystyczny sposób.

Czekan turystyczny może być z powodzeniem stosowany zarówno na prostych trasach turystycznych, gdzie oblodzenie jest dość umiarkowane, jak i również w nieco bardziej zaawansowanych miejscach. Pamiętać jednak trzeba, że jest to model dość prosty i mało zaawansowany, więc dla kogoś o ogromnym doświadczeniu będzie jedynie zabawką.

Czekan wspinaczkowy — charakterystyka

Osoba, która zjadła w górach zęby i która potrzebuje sprzętu najwyższej jakości, zdecydowanie wybierze czekan wspinaczkowy. Jak już wcześniej było wspominane, jest to model, którego stylisko posiada bardzo charakterystyczną, wygiętą formę. To jednak nie koniec różnic, ponieważ dodatkowo wyposażony jest on w grot, czyli ostrze na dolnej części styliska. Służy ono głównie awaryjnemu ratowaniu się podczas ześlizgnięcia się z trasy. Wbijając go w podłoże, można bardzo skutecznie wytracić prędkość, a przy odrobinie szczęścia, nawet całkowicie się zatrzymać.
Modele wspinaczkowy, jak sama nazwa wskazuje, są profesjonalnymi sprzętami, które mogą być używane w nawet ekstremalnych górskich warunkach. Dla wielu osób są kwestią życia i śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *