Jest takie miejsce na muzealnej mapie Warszawy, które wyróżnia się swoją odmiennością i wyjątkowością na tle tradycyjnych muzeów stolicy. Swoim charakterem znakomicie jednak oddaje jeden z niuansów codziennego życia naszego społeczeństwa. Tym niezwykłym miejscem jest Muzeum Wódki.

Od pasji i kolekcjonerstwa do nieprzeciętnego muzeum

Ze świetnymi muzeami jest tak, że bardzo często u ich podwalin znajduje się pasja kolekcjonerska jakiegoś miłośnika danego wycinka naszej kultury materialnej lub społecznej. Niejednokrotnie w ten sposób powstawały znane dziś kolekcje muzealne muzeów narodowych lub miejskich. Tak też jest z Muzeum Wódki w Warszawie, które powstało z połączenia kolekcji dwóch kolekcjonerów: Piotra Popińskiego i Adam Łukawskiego. To dzięki ich wieloletniej mrówczej pracy możemy w przestronnych wnętrzach muzealnych, tuż przy Placu Teatralnym, podziwiać sprzęty, naczynia i gadżety związane zarówno z produkcją wódki, jak i jej konsumpcją.

Muzeum wytwórczości i konsumpcji wódki – sposób na poznanie ważnego wycinka społecznych dziejów

Rzecz jasna kultura materialna polskiego społeczeństwa na produkcji wódki się nie kończy, jednakże od wielu stuleci branża ta stanowiła jeden z ważniejszych filarów polskiego przemysłu. W osobnych, oddzielnych wystawach, podzielonych zgodnie z okresami historycznymi zawarto najważniejsze informacje związane z wpływem, jaki przemysł gorzelniczy odcisnął na gospodarce Polski. Muzeum Wódki w Warszawie, przypomina także o ważnej roli poszczególnych przedsiębiorców, których nazwiska nierozerwalnie związane są w poszczególnych regionach kraju z wytwórczością wódki.

Stała wystawa muzealna. Etykiety, opakowania, reklama i szkło
Muzeum nie byłoby obiektem z prawdziwego zdarzenia, gdybyśmy nie zobaczyli w nim wszelkich materialnych przejawów zaistnienia wódki w przestrzeni społecznej. Tak więc, na wystawie stałej znajdziemy nie tylko etykiety z butelek, elementy dawnych reklam, ale także naczynia (kieliszki, karafki) służące do konsumpcji wódki.

Więcej informacji o Muzeum Wódki w Warszawie można znaleźć na Warsawtour.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *