Kurs radiooperatora jest niezbędny dla każdego, kto chce żeglować jako wykwalifikowany załogant oraz obsługiwać urządzenia radiowe. Będzie on również niezbędny to samodzielnego czarteru jachtu. Jeżeli już zdecydujemy się na zdobycie kwalifikacji, wówczas należy wybrać rodzaj kursu.

Kurs radiooperatora SRC a kurs SRC RYA

Podstawową różnicą między tymi kursami jest egzamin końcowy. W przypadku tego pierwszego zdaje się egzamin przygotowany przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) i to właśnie on wydaje uprawnienia. Z kolei kurs SRC RYA (Royal Yachting Association) to brytyjski odpowiednik SRC, który odbywa się w języku angielskim. W Polsce formalnie oba certyfikaty są równoważne, jednak to właśnie SRC RYA jest bez wątpienia honorowany na całym świecie. Jednocześnie wiąże się on również z większym wydatkiem.

Czym różnią się te dwa certyfikaty i kursy?

Przede wszystkim tym, że certyfikat wydany przez UKE bazuje jedynie na teoretycznych pytaniach i żeby go zdać, nawet nie trzeba przystępować do kursu – wystarczy wyuczyć się znajdujących się w bazie pytań. Ponadto wymaga on teoretycznego nauczenia się obsługi radia, którego od dziesięciu lat już się nie używa.

Z kolei, żeby otrzymać certyfikat radiooperatora RYA, kurs jest niezbędny, ponieważ certyfikat świadczy o opanowaniu praktycznych umiejętności. Wiedza teoretyczna obejmuje jedynie najpotrzebniejsze zagadnienia. Warto podkreślić, że egzamin zdaje się zaraz po zakończeniu kursu, a polega on jedynie na krótkim teście oraz pokazaniu obsługi UKF-ki.

Najlepsze kursy tylko na https://fairwinds.pl/kurs-radiooperatora-src/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *