Jednym z dwóch warszawskich muzeów wódki jest to położone przy ulicy Wierzbowej 11. To miejsce, które dla wielu jest źródłem bardzo ważnej wiedzy na temat historii naszego kraju. Polska od setek lat słynęła z wytwarzania tego powszechnego na całym świecie alkoholu, dlatego warto poznać związane z nim tradycje, jakie wykształciły się na naszych rodzimych ziemiach.

Przemyślana strefa

Muzeum wódki w Warszawie zostało podzielone na kilka przestrzeni, a każda z nich skupia się na innym okresie w dziejach polskiego gorzelnictwa. Wszystkie pomieszczenia są jednak wyposażone w cenne eksponaty, które trudno ujrzeć w innym miejscu.

Jednym z pierwszych muzealnych pomieszczeń jest „Początek”. Jak sama nazwa wskazuje, to strefa, która skupia się na najstarszych elementach rodzimego wytwórstwa wódki. To przedstawienie rodzin Baczewskich i Potockich, a także Jakoba Haberfelda – to osoby, które przyczyniły się do znaczącego rozwoju przemysłu spirytusowego. Jest to historia sięgająca XVIII wieku.

W dalszej kolejności umieszczone zostały inne galerie. „Rozkwit i Zmierzch” skupia się na wiekach XIX i XX. To przedstawienie zwiedzającym złotego okresu w dziejach polskiego gorzelnictwa. Umieszczone w tej przestrzeni gabloty posiadają wiele ozdobnych karafek oraz najwykwintniejszych etykiet.

Pomieszczenie „Wódka i szkło” to zbiór najładniejszych i najstarszych szklanych i srebrnych karafek i kieliszków. To także przestrzeń, w której istnieje możliwość obejrzenia filmu na temat produkcji wódki w Polsce.

Galeria „Przedwojenne alkohole” jest natomiast zbiorem wielu zachowanych w całości butelek, które posiadają etykiety najstarszych fabryk.

Strefa „PRL” to dział poświęcony firmie Krosno, czyli najstarszej hucie szkła w Polsce. Pełno w niej szklanych wyrobów oraz szyldów i grafik alkoholowych.

Ciekawym również pomieszczeniem jest „Sztuka barmańska”, w której można zapoznać się z eksponatami związanymi z produkcją dawnych koktajli.

Ostania sala „Świat” to przestrzeń, która wykracza poza granicę Polski. To prezentacja starych i słynnych zagranicznych reklam lub pokazanie przedwojennych alkoholi eksportowanych wówczas za granicę naszego państwa.

Więcej o muzeum wódki w Warszawie można znaleźć na Dziewczynynamiescie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *