Alkohol jest niezwykle istotnym elementem polskiej tożsamości i kultury. Bez niego nie sposób jest opisać wielu okresów polskiej historii, w tym również znanych bitew, zarówno wygranych, jak i zakończonych klęską. Dość powiedzieć, że ciężkie do wyobrażenia sobie jest jakiekolwiek dłuższe spotkanie towarzyskie, któremu nie towarzyszyłoby picie wódki lub innego alkoholu. Rola jaką wódka pełni w rodzimej kulturze skłoniła dwóch kolekcjonerów przedmiotów z nią związanych do założenia Muzeum Wódki w Warszawie.

Stołeczna atrakcja o nietypowej tematy

Muzeum to zostało otwarte w stolicy w 2017 r. Większość jej eksponatów stanowią przedmioty pochodzące ze zbiorów założycieli tej placówki, choć trzeba przyznać, że rozwija się ona bardzo dynamicznie i stale powiększa zasób eksponatów. A wśród nich można znaleźć praktycznie wszystko, co kojarzy się z wódką i alkoholami. Są tutaj więc zarówno historyczne butelki wódki, pochodzące z poszczególnych etapów rozwoju przemysłu gorzelnianego w Polsce. Są także bardziej prozaiczne przedmioty, takie jak chociażby stylowe szkło na alkohole z różnych epok.

Nie sposób zaspokoić ciekawości

Ilość wystaw, zróżnicowanie eksponatów i rozmiary muzeum sprawiają, że jego zwiedzanie jest prawdziwą przyjemnością. Ponadto warto wspomnieć, że w salach opisujących historię rodów zajmujących się produkcją alkoholi w Polsce w różnych wiekach można na tym przykładzie zapoznać się również z historią naszego kraju, widzianą z ciekawej perspektywy. Będą w stolicy nie można więc zapomnieć o odwiedzeniu Muzeum Wódki w Warszawie szerzej opisanego na Wikipedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *