Trudno mówić o udanej wspinaczce bez dobrze dopasowanych butów. Można powiedzieć, że buty to już połowa sukcesu. Buty butom jednak nierówne. Ważne jest zatem znać kilka zasad, jakimi należy się kierować czy ich wyborze.

Rodzaj gumy

Niezwykle ważne przy wyborze butów do wspinaczki jest rodzaj gumy, z jakiej są wykonane. Generalnie buty różnią się od siebie grubością gumy, jej ścieralnością oraz twardością. Mówić krótko im guma jest bardziej miękka tym ma lepsze tarcie. Jednak to też oznacza, że dużo szybciej się ściera. Grubość gumy, z jakiej wykonane są buty wspinaczkowe mają znaczenie pod kątem czucia stopni, na których się staje. Jeśli nie wie się jakie buty wspinaczkowe będą najodpowiedniejsze, najlepiej jest odwiedzić sklep górski (https://www.polarsport.pl/) w celu uzyskania fachowej porady.

Buty wiązane czy na rzepy?

buty wspinaczkoweNiemal każdy sklep górski posiada w swojej ofercie dwa rodzaje butów do wspinaczki. Mowa tu o butach wiązanych i na rzepy. Każde mają swoje plusy i minusy. W przypadku butów wiązanych plusem jest lepsze dopasowane do stopy oraz większa precyzja. Minusem jest natomiast fakt, że buty te zakłada się nieco dłużej. Jeśli chodzi o buty na rzepy to plusem z pewnością jest ich szybkie zakładanie i ściąganie. Natomiast do minusów zaliczyć można dużo gorsze dopasowanie do stopy.

Materiał

Na koniec warto jest wspomnieć o materiale z jakich buty są wykonane. Może być to skóra lub tkanina syntetyczna. Plusem butów ze skóry jest to, że bardzo dobrze oddychają. Minusem natomiast trudność w ich czyszczeniu. Jeśli chodzi o buty syntetyczne to plusem jest mniejsza podatność na deformacje. Jeśli chodzi o minusy to z pewnością wymienić można fakt, że dużo gorzej dopasowują się do stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *